Już od dawna wiadomo, że głośne czytanie bajek dzieciom rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu.
Od 2001 roku, w dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Natomiast data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej autorki książek dla dzieci i młodzieży.
W naszej szkole akcja została przeprowadzona w dniach 29 – 30 września i tym razem spotkania z dziećmi poświęciliśmy na zapoznanie z historią państwa polskiego. Przypomnieliśmy uczniom klas młodszych legendę o początkach państwa polskiego „ O Lechu, Czechu i Rusie”. Mówiliśmy o polskich symbolach narodowych, wymienialiśmy najstarsze miasta Polski. Czytaliśmy dzieciom legendy związane z Poznaniem: „Założenie Poznania”, o początkach dynastii Piastów – rodu, z którego pochodzili pierwsi królowie Polski. Uczniowie wysłuchali legend związanych z Krakowem: „ O smoku wawelskim”. Poznali również legendę mówiącą o Gnieźnie – „ O królu Popielu”, „ Orle gniazdo”.
Akcja przyniosła wspaniały efekt, ponieważ niektóre z czytanych książek cieszą się cały czas zainteresowaniem.