Szkoła Podstawowa nr 2

im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu

            W dniach 23-25 listopada 2022 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Wyjazd pozwolił uczniom na zapoznanie się z historią, zabytkami kultury i środowiskiem przyrodniczym Gdańska, Gdyni oraz Sopotu.

23.11.2022

            Tego dnia uczniowie zwiedzili Stare Miasto w Gdańsku. Zobaczyli m.in. słynny Żuraw Gdański, port na Motławie, Zieloną Bramę, Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Ratusz Starego Miasta i  kamienice przy ulicach Długiej i Mariackiej.

Wszystkich zachwycił Kościół Mariacki i jego najważniejsze zabytki: zegar z XV wieku z kalendarium, planetarium i teatr figur, późnogotycki, dębowy ołtarz główny, figura Pięknej Madonny Gdańskiej, płyty nagrobne zasłużonych obywateli Gdańska, którzy pochowani są pod bazyliką.

            Później uczestnicy wycieczki odwiedzili Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, gdzie dowiedzieli się, jak  przebiegała obrona poczty we wrześniu 1939 roku i co stało się z jej obrońcami, poznali działanie poczty w przeszłości oraz życie codzienne w Wolnym Mieście Gdańsku.

            Następnie obejrzeli Pomnik Poległych Stoczniowców na placu Solidarności oraz słynną Bramę nr 2 Stoczni Gdańsk.

24.11.2022

            Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania okrętu ORP Błyskawica. Tam uczniowie poznali wyposażenie pokładu okrętu od rufy aż do dziobu – przyjrzeli  się artylerii okrętowej, miotaczom i wyrzutniom bomb głębinowych oraz torped, a po zejściu pod pokład: pomieszczeniom marynarskimi, kotłowni i maszynowni.

            Następnym miejscem, które odwiedzili, był  budynek Dworca Morskiego przy Nabrzeżu Francuskim. W gdyńskim porcie obejrzeli wystawę Muzeum Emigracji w Gdyni, poznali tam historię emigracji Polaków od wieku XIX do czasów współczesnych, kierunki emigracji, a także cele i sposoby podróżowania.

            Po Gdyni przyszła kolej na Sopot, gdzie oczywiście spacerowali po najsłynniejszym Molo i popularnym deptaku czyli ulicy Bohaterów Monte Cassino, przeszli też plażą, przypominając sobie wakacje.

25.11.2022

            Ten dzień rozpoczęła wizyta w multimedialnym muzeum prezentującym wydarzenia Drugiej Wojny Światowej. Uczniowie zwiedzili ekspozycję przedstawiającą losy Polaków i innych narodów podczas wojny, widzianych zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi.

Później pokonali 400 stopni, by z wieży z punktem widokowym w Bazylice Mariackiej w Gdańsku podziwiać całe miasto i jego  najważniejsze zabytki.

Kolejnym miejscem wycieczki był Półwysep Westerplatte – miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej. Spacer po półwyspie pozwolił im  zobaczyć ruiny koszar oraz pomnik Obrońców Wybrzeża.

               Wycieczka do Trójmiasta okazała się udanym przedsięwzięciem. Uczniowie poznali ciekawe miejsca w Polsce, zabytki i historię naszego kraju. Z pewnością wrócili zadowoleni, z nowymi doświadczeniami i wiadomościami.       

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2
Polna 21
62-020 Swarzędz
Wielkopolska

Telefon: 061 - 8 172 574
Kom: 512 053 010

e-mail: sekretariatsp2swarzedz@poczta.fm