W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM…
W ramach szkolnego projektu MUZEUM I NIE TYLKO… 28 marca uczniowie klas trzecich gimnazjum udali się do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu na lekcję – Sprawdź, czy mógłbyś zostać konserwatorem zabytków. Zawód konserwatora jest jednym z najbardziej fascynujących zawodów świata. Biorąc udział w zajęciach, uczniowie poznali tajniki pracy konserwatora, podstawowe narzędzia, którymi się posługuje i problemy, z którymi musi się zmierzyć. Ponadto obejrzeli galerię sztuki średniowiecznej, skarbiec, galerię portretów, a także miecz świętego Piotra i Monstrancję króla Jagiełły.
Serdecznie zapraszamy na kolejne lekcje muzealne 🙂
Paulina Adler
Alicja Skweres
WIZYTA W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM…
W ramach projektu MUZEUM I NIE TYLKO… 29 listopada 2017 roku, odbyła się druga w tym roku szkolnym lekcja muzealna. Tym razem zajęcia miały miejsce w Muzeum.Archeologicznym w Poznaniu.
Podczas prezentacji na temat „Siedem cudów świata starożytnego” przedstawione zostały zabytki, które jeszcze niedawno uważano za najważniejsze i najpiękniejsze. Ponadto zaprezentowana została lista współczesnych cudów świata.
W trakcie lekcji na uczniów czekały zadania – wyzwania. Pierwsze z nich polegało na ułożeniu puzzli przedstawiających różne znane zabytki oraz odgadnięciu, które z nich są uznane za cuda świta. Kolejne polegało na dopasowaniu informacji do określonej budowli. Na koniec odbyło się typowanie współczesnych cudów świata wśród zdjęć przedstawiających wiele znanych zabytków. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami, chociaż wyniki typowania nowych cudów świata były dla nich niemałym zaskoczeniem:)
Paulina Adler
Alicja Skweres
W WIELKOPOLSKIM MUZEUM WOJSKOWYM…
W ramach projektu MUZEUM I NIE TYLKO 25 października 2017 roku, odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym lekcja muzealna „Mundur i oznaki Wojska Polskiego 1918-2008”. Zajęcia miały miejsce w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.
Podczas wykładu prelegent zapoznał nas z tajemnicami ubioru wojskowego, dodatkowo obejrzeliśmy wojskowy sprzęt optyczny, a uczniowie mogli wypróbować swoje zdolności celownicze (kierując się starą zasadą muzealników, mówiącą o tym, że każda broń raz w roku wystrzeli-celowanie odbywało się wirtualnie).
Poznaliśmy również wojskowe odznaki pamiątkowe wojsk wielkopolskich, a także Orła Lotniczego, Orła Wojsk Specjalnych, Orła Wojennego Virtutti Militari oraz Orła Wojskowego. Wiele spośród tych odznak uległo modyfikacjom, jak choćby Orzeł Wojskowy (nie mylić z Herbem Rzeczpospolitej Polskiej, czyli Orłem Białym na tarczy, w czerwonym polu, z koroną).
Podsumowaniem zajęć był konkurs „Wytęż Wzrok”, który polegał na dopasowaniu nazwy do prezentowanego na zdjęciueksponatu muzealnego.
Nasi uczniowie bez problemu sprostali temu zadaniu:)