Szkoła Podstawowa nr 2

im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu

Staram się pamiętać, szczególnie podczas pracy z dziećmi i młodzieżą, o ważnych  słowach Janusza Korczaka… ,,Bądź sobą – szukaj własnej drogi. Poznaj siebie, zanim zechcesz poznać dzieci. Zdaj sobie sprawę z tego, co sam jesteś zdolny zrobić, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres ich praw i obowiązków. Ze wszystkich sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać, wychować i wykształcić”  … polecam je wszystkim dorosłym: nauczycielom i rodzicom.

W pracy pedagoga szkolnego znajduję czas nie tylko dla uczniów, a także dla  rodziców i nauczycieli. Jeśli w danej chwili mam inne obowiązki umawiam się na spotkanie w dogodnym dla obu stron terminie. Rodzicom polecam umówienie się drogą elektroniczną, bądź telefoniczną, zaoszczędzi to Państwa czas.

W swojej pracy nie rozwiązuję problemów innych ludzi /,,To jeden z najzłośliwszych błędów sądzić, że pedagogika jest nauką o dziecku, a nie o – człowieku.” J. Korczak/, lecz staram się towarzyszyć w znajdowaniu przez nich, najlepszych dla siebie rozwiązań. Nie mam gotowych odpowiedzi ale jestem gotowa ich szukać.

Literatura godna polecenia dla wszystkich dorosłych, którzy chcą budować dobre relacje z dziećmi to m.in.:

  • ,,Wychowanie bez porażek” – Thomas Gordon,
  • ,,Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” Adel Faber, Elanie Mazlish.

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2
Polna 21
62-020 Swarzędz
Wielkopolska

Telefon: 061 - 8 172 574
Kom: 512 053 010

e-mail: sekretariatsp2swarzedz@poczta.fm