Szkoła Podstawowa nr 2

im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu

„Malowanie świata słowem, duszą, sercem…”

Już po raz piąty, tym razem 23 lutego 2017 r. w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu odbyła się cykliczna impreza mająca na celu prezentację wielorakich talentów uczniów oraz uwrażliwienie na piękno i aktywne uczestnictwo młodego pokolenia w kulturze.

W obecności władz miasta, szkoły, rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości 71 uczniów zaprezentowało program, by wspólnie sławić nadzwyczajną urodę świata, potrącać najczulsze struny serca, barwą radości dotknąć głębi duszy na przekór codzienności.

W nastrojowej scenografii plastycznie uzdolniona młodzież w formie wernisażu przedstawiła obrazy „duszą malowane”. Grupa uczniów w formie FLASH MOB zaprezentowała witalizację życia w tańcu radości do muzyki M. Jacksona .Nie zabrakło również gości specjalnych . Widzowie mogli wysłuchać recitalu harfisty Michała Zatora. Z dziennikarskim zapałem przy filiżance herbaty uczennice przeprowadziły wywiad z Panem Zdzisławem Zielińskim, swarzędzaninem, który ostatnio zadebiutował jako poeta, wydając tomik wierszy „Smak miłości”. Utwory jego autorstwa oraz wiersze i piosenki innych twórców tematycznie związanych „z ogrodem uczuć” zaprezentowali młodzi aktorzy i recytatorzy. Nie zabrakło też solowych występów naszych uczniów w utworach klasycznych na gitarze i pianinie. W chwilę zadumy wprowadziła wszystkich prezentacja niezwykłych słów, która była hołdem i wyrazem szacunku dla języka i polskiej mowy w dobie pośpiechu skrótowych form wyrazowych, jakimi posługujemy się na co dzień. Trzykrotnie na scenie pojawiła się uczennica klasy 3 c Wiktoria Andrzejewska z partnerem Oskarem Ludwiczakiem. Para taneczna w walcu angielskim, rumbie i cha-chy pokazała magię uczuć, których nie wyrażają ani słowa, ani sama muzyka czy piosenka.

W finale 3 uczniów w rolach miodów zaprosiło wszystkich gości na miodowy poczęstunek z życzeniami słodkiego życia. Pięknie przystrojony stół, zastawiony świeżo upieczonym chlebem, rogalami i ciasteczkami oraz przygotowany dla każdego gościa słodki prezencik zawdzięczaliśmy działaniom Pani Agnieszki Narożnej, przewodniczącej Rady Rodziców. Miód, którym raczyliśmy się podczas poczęstunku ufundował burmistrz M i G Marian Szkudlarek oraz pszczelarze z naszej gminy- Pasieka Marcinkowskich z Kruszewni. Na deser można było skosztować jubileuszowego tortu upieczonego z okazji pięciolecia Cyklicznych Spotkań z Kulturą w Dwójce.

Pomysłodawca i reżyser imprezy Halina Zalewska dziękuje za patronat dyrektorowi szkoły Marlenie Adolp, sekretarzowi UMiG Swarzędz Agacie Kubackiej oraz sponsorom B. Franczakowi, A. Krajewskiej, A. Droszcz, A. Klups, a także nauczycielom: Ewie Wawrzyniak, Justynie Laskowskiej i Hannie Berlin za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia.

Halina Zalewska


Opowiedz nam historio… NIEPODLEGŁOŚĆ

9listopada 2016r. w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu odbył się koncert okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość została zorganizowana we współpracy z fundacją „Etiuda Agata Domańska”.

Na wstępie gimnazjaliści zaprezentowali drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Miała ona formę tanecznej dramy, która współgrała z filmem zrealizowanym przez uczennice klasy trzeciej .

Patriotyczne pieśni wykonane przez muzyków z fundacji Etiuda oraz chór szkolny przeplatały fragmenty lirycznych utworów interpretowane przez naszych gimnazjalistów. Bohaterem przedstawienia była upersonifikowana Ojczyzna, która uświadomiła widzom, jak ważnym dniem w historii Polski był 11 listopada 1918 r.

W części drugiej młodzież zaprezentowała sprawozdanie ze zrealizowanych projektów, które świadczą o wychowaniu w duchu tradycji i patriotyzmu. Pierwszy z nich dotyczył tablic i pomników znajdujących się w naszym mieście, a związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Drugi strajku dzieci ze swarzędzkiej szkoły parafialnej, który dotyczył obrony języka polskiego. Gimnazjaliści podkreślili , iż pamięć o tych wydarzeniach trwa. W tym obchodzimy 110 rocznicę tego buntu, w związku z tym23 października złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową przy kościele Św. Marcina.

Podczas przygotowania spektaklu przyświecała nam istotna myśl:

Znajomość historii przyczynia się do zrozumienia teraźniejszości.

Dziękujemy władzom miasta oraz wszystkim widzom za uczestnictwo w tej niekonwencjonalnej lekcji historii.

Uroczystość pod patronatem dyrektor Gimnazjum Marleny Adolp przygotowali nauczyciele:

Halina Zalewska, Justyna Laskowska, Hanna Berlin, Ewa Wawrzyniak i Przemysław Biedziak

zdjęcia zobacz tutaj


Naprawdę, jaka jesteś nie wie nikt..” czyli kobiecy świat widziany oczyma mężczyzn uchylił rąbka swej tajemnicy!


3 marca 2016 roku w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi odbyło się przedstawienie wpisane w kalendarz szkolnych wydarzeń artystycznych. To już czwarte tego typu spotkanie służące uwrażliwieniu na literaturę i sztukę. Było subtelnym przykładem uczestnictwa w kulturze oraz jej tworzenia przez artystów kilku pokoleń.

Całość, przy dźwiękach piosenki „Naprawdę, jaka jesteś…”. rozpoczął zmysłowy taniec
w wykonaniu gimnazjalistki, a w dalszej części aktorami byli wyłącznie mężczyźni.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 prowadzili poetyckie dywagacje na temat ;”Kim jest kobieta, jaka jest jej natura?”Następnie poruszyli serca widzów najpiękniejszymi wierszami o kobietach, ich urodzie, uczuciach w scenie „Wyznań miłosnych”. Całość wzbogaciły piosenki o kobietach i dla kobiet w wykonaniu uczniów z klas pierwszych drugich i trzecich. Liryczny nastrój podkreślił utwór „Dla Elizy” L. Bethovena zagrany przez ucznia klasy trzeciej.

Wreszcie nastąpiła saksofonowa interpretacja utworu Amstronga.

Nie zabrakło również śmiechu, który wzbudził hip-hopowy „Taniec Dżentelmenów” w wykonaniu chłopców z klasy pierwszej oraz występ nauczycieli Gimnazjum nr 2 w scenie: „O kobiecie w męskim kabarecie”.

W finale wystąpił chór męski „Akord”. W repertuarze zabrzmiały satyryczne tony o mężczyznach oraz liryczne utwory o miłości.

A wszystko to zostało poparte pachnącym upominkiem dla pań i smacznym poczęstunkiem. Był więc śmiech wzruszenie i zamyślenie.

Patronat nad imprezą sprawowała dyrektor Marlena Adolp, która gościła burmistrza MiG Swarzędz pana Mariana Szkudlarka wraz z przedstawicielami rady miasta
i gminy oraz rady powiatu , dyrektorów szkół . obecni byli również rodzice i nauczyciele .

Pomysłodawczyni, autorka scenariusza i scenografii oraz reżyser przedstawienia Halina Zalewska. dziękuje Patrycji i Michałowi Klimaszewskim za aranżacje muzyczne oraz Justynie Laskowskiej i Ewie Wawrzyniak za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2
Polna 21
62-020 Swarzędz
Wielkopolska

Telefon: 061 - 8 172 574
Kom: 512 053 010

e-mail: sekretariatsp2swarzedz@poczta.fm