Szkoła Podstawowa nr 2

im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu

ANGLIA – WALIA PROJEKT EDUKACYJNO-JĘZYKOWY

W tym roku w 4-11 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć zachodnią część Anglii, tj. Bath, Bristol oraz Walię- Cardiff. Mieszkaliśmy w miejscowości Cheddar, gdzie zobaczyliśmy produkcję słynnego sera. Podczas wyjazdu uczniowie wykonywali serię zadań językowych związanych z odwiedzanymi miejscami w oparciu o jeden z projektów edukacyjnych. Dało to uczniom realną szansę skonfrontowania swoich umiejętności językowych z językiem używanym przez mieszkańców odwiedzanych miast, a także poszerzenia wiedzy o wybrany temat projektu. Ponadto uczniowie brali udział w zajęciach językowych prowadzonych przez kierownika projektu, a także otrzymali zeszyty językowe do uzupełniania w trakcie wyjazdu. Podczas projektu zorganizowano wizytę w jednej z brytyjskich szkół- Bishopstrow Collage. Dla uczniów, taka wizyta stanowiła świetną okazję, by zobaczyć jak wygląda nauka ich zagranicznych rówieśników, a dla nauczycieli możliwość nawiązania kontaktu z angielskimi nauczycielami.

A.Zawieja


„Dracula”

15 marca br. klasy Ic, Id oraz IIb, IIe wraz z nauczycielami j. angielskiego uczestniczyły w spektaklu anglojęzycznym „Dracula” w kinie Apollo. Spektakl wystawiany był przez aktorów TnT Theatre Britain. Są to aktorzy, których celem jest szerzenie angielskiej i amerykańskiej kultury w krajach europejskich. Na repertuar tego teatru składają się stare i współczesne dramaty i komedie, zaliczane już do klasyki teatru.

Bohaterowie sztuki przechadzali się między rzędami widzów i integrowali się z widzami. Pomimo licznych momentów śmiechu, zdarzały się również momenty, kiedy widzowie byli przejęci i poruszeni akcją. Były także momenty grozy.

Jesteśmy pod wrażeniem pięknie brzmiącego brytyjskiego akcentu, który ćwiczymy na lekcjach. Tego typu spektakle z pewnością wpłyną pozytywnie na naszą znajomość języka angielskiego.

Agnieszka Zawieja


Spektakl anglojęzyczny „Oliver Twist”

7 listopada br. klasy Ie oraz IIc, e wraz z nauczycielami j. angielskiego uczestniczyły w spektaklu anglojęzycznym „Oliver Twist” w kinie Apollo. Spektakl wystawiany był przez aktorów TnT Theatre Britain. Są to aktorzy, których celem jest szerzenie angielskiej i amerykańskiej kultury w krajach europejskich. Na repertuar tego teatru składają się stare i współczesne dramaty i komedie, zaliczane już do klasyki teatru. Adaptacja powieści Charlesa Dickensa bardzo przypadła uczniom do gustu.

Bohaterowie sztuki Oliver i Dodger przechadzali się między rzędami widzów i „kradli” cenne rzeczy. Pomimo licznych momentów śmiechu, zdarzały się również momenty, kiedy widzowie byli przejęci i poruszeni akcją. Momenty, kiedy Bill z okrucieństwem i wściekłością zabijał swoją kochankę Nancy, a trójosobowy chórek coraz wyżej i głośniej powtarzał słowo „murder”, jest tego doskonałym przykładem.

Jesteśmy pod wrażeniem pięknie brzmiącego brytyjskiego akcentu, który ćwiczymy na lekcjach. Tego typu wycieczki z pewnością wpłyną pozytywnie na naszą znajomość języka angielskiego.

Agnieszka Zawieja


Z językiem angielskim na Ty

W ramach Europejskiego dnia języków obcych odbyły się dwa wydarzenia. Dnia 30 września szkołę odwiedził native speaker Steven Hayles, nauczyciel języka angielskiego z Anglii. Nasz gość poprowadził warsztaty, pt. How to sound like British. Uczniowie mieli okazję posłuchać i porozmawiać z rodowitym Brytyjczykiem. Poznali podstawowe informacje na temat kultury brytyjskiej. Rozszyfrowywali i zapoznali się z autentyczną mową znaną tylko londyńczykom- Cockney. Zajęcia były bardzo ciekawe i stworzyły możliwość posłuchania czystego brytyjskiego akcentu. Następne warsztaty przewidujemy około świąt Bożego Narodzenia.

Kolejnym wydarzeniem był pokaz spektaklu anglojęzycznego ‘Romeo i Julia’. British Council, w ramach cyklu „Kenneth Branagh Theatre Company w Multikinie” retransmitowało sztukę Williama Szekspira. Słynna wzruszająca historia zakazanej miłości wyprodukowana została w nowoczesnej odsłonie. W rolach głównych zobaczyliśmy Richarda Maddena, znanego z serialu „Gra o tron” i „Lily James”. Była to kolejna możliwość osłuchania się z bardzo poprawnym akcentem brytyjskim. Na pokaz pojechały głównie klasy pierwsze, które mają sztukę w kanonie swoich lektur.

Agnieszka Zawieja


IV Gminny Konkurs Czytelniczy z języka angielskiego

Dnia 4 marca 2016 roku odbył się w naszej szkole IV Gminny Konkurs Czytelniczy z języka angielskiego. W tym roku chcieliśmy zainteresować uczniów książeczką, pt: ‘London’. Udział w konkursie wzięło wiele osób z następujących szkół: SP4, SP5, SP1, SP w Zalasewie oraz SP w Wierzonce. Uczniowie wszystkich szkół wykazali się dużą wiedzą o lekturze, jak i o samej Anglii i Wielkiej Brytanii. Pierwszego miejsca gratulowaliśmy Aleksandrze Przybylskiej, drugie otrzymał Piotr Jankowski oraz trzecie miejsce Zofia Stanisławska, wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4. W tym roku wyróżniliśmy także Dominika Gabisia ze Szkoły Podstawowej nr 5 za otrzymanie bardzo wysokiej punktacji. Po teście, prezentacjach i filmie uczniowie zobaczyli naszą klasę językową i możliwości jakie daje w uczeniu nowoczesna technologia. Wszystkim uczniom biorącym udział jak i nauczycielom przygotowującym uczniów serdecznie dziękujemy, gratulujemy i do zobaczenia za rok.

A. Zawieja, E. Szumińska, E. Krasiel


Spektakl Canterville ghost

alt

Dnia 5 lutego młodzież i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu anglojęzycznym Canterville ghost Oscara Wilda zaprezentowanej przez grupę aktorów z Londynu TNT Theatre Britain. Aktorzy przyjeżdżają do Polski raz w roku i zawsze prezentują bardzo ciekawy repertuar.

Sztuka, którą mieliśmy okazję obejrzeć , opowiada o historii księcia, który postanowił sprzedać zamek nawiedzony przez ducha Cantarville. Przedstawienie pokazane zostało w doskonałym stylu  i nieco przewrotnym poczuciem humoru. Mieliśmy okazję obejrzeć zderzenie dwóch kultur angielskiej i amerykańskiej. Podczas przedstawienia zostały wprowadzone elementy interakcji  z publicznością. Przesłanie opowieści wydało się bardzo proste- miłość jest silniejsza od śmierci.

Dla uczniów jest to bardzo dobra lekcja języka angielskiego, jak również kultury i historii. Czekamy już z niecierpliwością na kolejną odsłonę TNT Theatre Britain.

Agnieszka Zawieja


Olimpus z języka angielskiego

Wiktoria Gizara z klasy 3B zajęła 8 miejsce w Polsce w konkursie przedmiotowym Olimpus z języka angielskiego. Co to jest Olimpus? Jest to ogólnopolska olimpiada przedmiotowa organizowana przez firmę Olimpus, w której udział biorą uczniowie z gimnazjów z całej Polski. Konkurencja zatem jest ogromna i tym bardziej jesteśmy bardzo dumni, że spośród tylu uczestników Wiktoria zajęła wysokie 8 miejsce!!

Ewa Krasiel


Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2
Polna 21
62-020 Swarzędz
Wielkopolska

Telefon: 061 - 8 172 574
Kom: 512 053 010

e-mail: sekretariatsp2swarzedz@poczta.fm