REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2
KRÓLOWEJ JADWIGI
W SWARZĘDZU
Rozdział I: POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Samorząd Uczniowski tworzą uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu.
§2
Samorząd Uczniowski, działający w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu, zwany dalej SU, działa na podstawie Ustawy o systemie oświaty z dn. 7 IX 1991 r. (Dz.U. z 1991 r., nr 95, poz. 425), Statutu Szkoły oraz niniejszego Regulaminu.
Rozdział II: CELE DZIAŁALNOŚCI SU
§3
Do głównych celów działalności SU należą:
Rozdział III: OPIEKUN SU
§4
Opiekę nad pracą SU sprawuje Opiekun SU.
§5
Opiekuna SU wybiera Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2. Kandydata na Opiekuna SU może wskazać Samorząd Uczniowski.
§6
Opiekun SU wspomaga jego działalność poprzez:
Rozdział IV: ORGANY SU – KOMPETENCJE, ZADANIA, STRUKTURA.
§7
Do wybieralnych organów SU należy Przewodniczący SU.
§8
Samorząd Uczniowski tworzą:
-Przewodniczący SU
– Zastępca SU
– Sekretarz
– Skarbnik
Ich kadencja trwa 1 rok . Funkcje pełnione w wybieralnych organach SU nie mogą być łączone.
§9
Do kompetencji Zarządu SU należy:
Obrady Zarządu SU zwoływane są przez Przewodniczącego Zarządu SU lub na żądanie co najmniej połowy członków Zarządu SU lub Opiekuna SU przynajmniej raz w tygodniu.
§10
Do obowiązków członków Zarządu SU należy:
§11
Przewodniczący SU:
§12
Zastępca Przewodniczącego Samorządu przejmuje wszystkie obowiązki Przewodniczącego SU pod jego nieobecność.
§13
Skarbnik Zarządu:
§14
Podział obowiązków i zadań w poszczególnych obszarach działań stałych członków Zarządu SU zostaje ustalony na pierwszym posiedzeniu Zarządu.
§15
Rozdział V: ORDYNACJA WYBORCZA
§16
Wybory do organów Samorządu Uczniowskiego są równe, tajne, powszechne, bezpośrednie i większościowe.
§17
Organy wybieralne Samorządu Uczniowskiego : przewodniczący SU; wybierany jest co roku, nie później niż do 15 października.
§18
Prawo głosowania (czynne prawo wyborcze) posiada każdy uczeń szkoły z klas od 4 Szkoły Podstawowej do 3 klasy gimnazjum.
§19
Prawo kandydowania (bierne prawo wyborcze) na przewodniczącego posiada każdy uczeń 2 i 3 klasy gimnazjum z zachowaniem przynajmniej bardzo dobrym z poprzedniego roku szkolnego.
§20
Wybory przewodniczących samorządów klasowych odbywają się najpóźniej na 3 godzinie wychowawczej w nowym roku szkolnym. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwa wychowawca. Przedstawicielem samorządu zostaje osoba która w głosowaniu uzyskała największą liczbę głosów
§21
Termin wyborów na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego ogłasza przewodniczący SU w porozumieniu z dyrekcją szkoły. W danym roku szkolnym wybory nie mogą się odbyć później niż 30 września.
§22
Ogólnoszkolne wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego przeprowadza szkolna komisja wyborcza, w skład której wchodzi jeden, losowo wybrany przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.
§23
Szkolna komisja wyborcza powoływana jest na 2 tygodnie przed ustalonym przez dyrekcję szkoły terminem wyborów. Do jej obowiązków należy:
§24
Ogólnoszkolne wybory przebiegają w następujący sposób:
§25
W ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników kandydaci/wyborcy mogą zgłaszać do komisji wyborczej skargi dotyczące przebiegów wyborów Skargi powinny być złożone na piśmie oraz zawierać imię i nazwisko osoby składającej.
Komisja ma obowiązek rozpatrzyć skargi w ciągu 2 dni. W przypadku stwierdzenia rażących naruszeń przepisów, które mogły znacząco wpłynąć na wynik wyborów, komisja, po konsultacji z dyrekcją może uznać wybory za nieważne.
Jeśli wszystkie skargi zostaną oddalone lub uznane za nieistotne dla wyników wyborów, wybory zostają uznane za ważne, a ich wyniki wiążące.
§26
Mandat przewodniczącego SU oraz przedstawiciela samorządu klasowego wygasa w razie:
§27
Informacje techniczne kampanii:
1.Plakaty promujące kandydatów nie mogą być większe niż format A3 i nie mogą pośrednio lub bezpośrednio wpływać negatywnie na wizerunek innych kandydatów startujących w wyborach.
2. W przypadku przekupstwa uczniów szkoły cukierkami lub pieniędzmi przez kandydatów są oni dyskwalifikowani z wyborów.