Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu

Projekty/Innowacje

„Wiosna, ach to Ty”!

To projekt interdyscyplinarny realizowany w klasach IV-VI. 21 marca odbyło się podsumowanie działań. Odbył się konkurs poetycki, pisarski oraz plastyczny, którego motywem przewodnim był temat wiosny. Najlepsze prace zostaną wkrótce wydane we wspólnym tomiku. Odbył się również konkurs recytatorski wierszy o tej tematyce. Wszyscy powitaliśmy tę wspaniałą porę roku wspólnym odśpiewaniem utworu „Wszystko kwitnie wkoło” zespołu Skaldowie, na boisku szkolnym. Dziękujemy za zaangażowanie uczniów i nauczycieli ! Niech radość i optymizm pomogą nam w nauce i szkolnej codzienności .

Laboraki

” Laboraki”to projekt, dzięki któremu dzieci od najmłodszych lat mogą poznawać świat nauk przyrodniczych. Naszym głównym założeniem jest nauka poprzez doświadczenia, które dzieci wykonują samodzielnie pod naszym czujnym okiem! Zajęcia z „Laborakami” dają szansę uczniom klas I-III, by mogli zobaczyć, dotknąć i – co najlepsze – sami bliżej zapoznać się z tajemnicami otaczającego nas świata, by się przekonać, że „TO NIE CZARY – TO NAUKA”
Dzięki nam dzieci poznają najważniejsze właściwości biologiczne, reakcje chemiczne, zjawiska fizyczne i ciekawostki geograficzne.

„Laboraki

W POGONI ZA PIĘKNEM NATURY

W roku szkolnym 2023/2024 nauczyciele przedmiotów przyrodniczych zabierają uczniów w „podróż” po najciekawszych miejscach Ogrodu Botanicznego. Zainteresowani dowiedzą się, że ten liczący ponad 100 lat park w Poznaniu skrywa w sobie niesamowite piękno przyrody, które reprezentowane jest przez ponad 7 tysięcy gatunków roślin z całego świata na 22 ha powierzchni. Młodzież udała się w podróż na odległe kontynenty. Uczniowie w sposób praktyczny utrwalą kluczowe kompetencje z przedmiotów przyrodniczych.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, gdzie zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. Kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe, bez konieczności wniesienia wkładu własnego, warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się przez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Nasza szkoła pozyskała sprzęt komputerowy i pomoce dydaktyczne do nauki programowania oraz pomoce dydaktyczne do nauczania przedmiotów technicznych o łącznej wartości 126 600 zł.

Wyposażyliśmy placówkę w:

  • Nowoczesne drukarki 3d
  • Roboty soniczne
  • Nowoczesne roboty Photon
  • Mikrokontrolery Arduino
  • Roboty do nauki programowania dla dzieci
  • Nowoczesne meble i narzędzia pracowni technicznej

Razem pracujemy na przyszłość Naszych Dzieci

Projekt Muzeum

W ramach projektu MUZEUM I NIE TYLKO… 26 października 2016 roku odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym lekcja muzealna w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W zajęciach brali udział uczniowie z klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum. Choć nazwa zajęć sugerowała, że pracami artystycznymi będą przede wszystkim zdjęcia, ku wielkiemu zaskoczeniu uczniów okazało się, iż mamy przed sobą dzieła znakomitych malarzy wielu epok.

Na początku lekcji muzealnej uczniowie wykonali prace plastyczne, w których mieli przedstawić swoje skojarzenia dotyczące miasta. Po obejrzeniu rysunków wniosek nasunął się sam – ilu artystów – tyle skojarzeń dotyczących szerokiego pojęcia – miasto. Każdy uczeń oraz każde przedstawione dzieło artysty przedstawiało miasto takim, jakim artysta je widział – czasem było to miasto pełne gwary, rozmów, życia, jaskrawych ubrań i jasnych kolorów oraz sytuacji z życia codziennego, innym razem – miasto jakby w oddali, nocą, ciemne, bez barw, jak w nokturnie Chopina. W nawiązaniu do lekcji już dziś ogłaszamy konkurs plastyczny pod tą samą nazwą „MIASTO W KADRZE”. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału ????

Paulina Adler

Alicja Skweres

Skip to content