WYKŁAD DLA SIÓDMOKLASISTÓW
Dnia 26 września 2024 roku dr Jolanta Bachan, prodziekan ds. studenckich Wydziału Etnolingwistyki, wygłosiła gościnny wykład dla uczniów siódmych klas Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu. Wykład miał na celu zaznajomienie uczniów z procesem studiowania i pracą nowoczesnego językoznawcy. Wydarzenie odbyło w ramach przedmiotu doradztwo zawodowe.
Tydzień Zawodów w ZS1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu
Dnia 21 listopada o godz.11:00 uczniowie klasy 8a i 8b odwiedzą Zespół Szkół nr 1 i zapoznają się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2024/2025
Tożsamość i przemoc w sieci warsztaty
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu, realizuje warsztaty z bardzo ważnego współcześnie tematu związanego z Cyberprzemocą oraz tożsamością w sieci. Wspólnie, wraz z klasami 7 i 8, projektowaliśmy plakaty, oglądaliśmy edukacyjne filmy w sieci i uczyliśmy się prawidłowego postępowania w sytuacjach trudnych. W szkole budujemy przestrzeń do dialogu i współpracy, kształtujemy poczucie odpowiedzialności za podjęte działania i wypowiadane słowa.
Warsztaty przeprowadzały:
Monika Christoph i Paulina Zawada-Kulikowska dla klas VII
Monika Christoph i Sonia Wawrzyniak dla klas VIII
Zajęcia kreatywne konstrukcja wieży z papieru wystawa na korytarzu
Dnia 21.01.2020 odbyły się Warsztaty rozwijania umiejętności kreatywnych, na których zrealizowano Ćwiczenie zespołowe: „Zbuduj najwyższą wieżę” – materiał: papier.
Uczniowie klas 7 i 8 z dużym zaangażowaniem przystąpili do realizacji zadania, a efektami swojej pracy pochwalili się na wystawie szkolnej.
Koordynator działań: Monika Christoph ????
Listopadowy coaching
W listopadzie 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu we współpracy z UAM Poznań, odbywały się dodatkowe zajęcia rozwojowe dla klas VIII. Obejmowały one pokazowe warsztaty z coachingu grupowego dla każdej klasy oraz sesje indywidualne dla chętnych uczniów. Zajęcia realizowała dr Joanna Szłapińska (certyfikowany coach), pracownik Zakładu Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Zawodowego Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Sesje coachingowe, zarówno te grupowe, jak i indywidualne miały na celu wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów, rozpoznawania swoje potencjału oraz rozwijanie kompetencji interpersonalnych.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczniów, czego potwierdzeniem była konieczność organizowania dodatkowych terminów spotkań indywidualnych.
Koordynato działań w szkole: Monika Christoph
Odwiedzamy pracodawców Castorama 2019
W ramach projektu „Twój Zawód-Twoja Przyszłość”, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu, rozwija współpracę z regionalnym otoczeniem społeczno-gospodarczym. Uczniowie klas VIII odwiedzają wybrane firmy, przedsiębiorstwa i organizacje poznając realne wymagania na poszczególnych stanowiskach pracy oraz wymagania potencjalnych pracodawców. Dnia 24 października 2019 roku, uczniowie odwiedzili Castoramę w Swarzędzu. Dzielimy się z wami wrażeniami z tej ciekawej i pouczającej wycieczki ???? Mamy więcej takich wydarzeń, obserwujcie Nas!
Koordynator projektu w Szkole: Paulina Zawada-Kulikowska
Opiekun wycieczki: Monika Christoph
Zajęcia z doradztwa edukacyjno-zawodowego w ramach realizowanych projektów
W Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu, wraz z początkiem roku szkolnego (wrzesień i październik) 2019/2020, rozpoczęły się intensywne zajęcia z doradztwa edukacyjno-zawodowego dla klas VIII. Warsztaty grupowe poświęcone były istotnej tematyce wartości w życiu człowieka oraz dokonywanych na ich podstawie wyborów edukacyjnych i zawodowych. Wspólnie z klasami VIII rozwijaliśmy także umiejętności współpracy w grupie i dowiedzieliśmy się jak nas widzą inny w zespole: Jaką rolę pełnimy?, Jakie mamy mocne i słabe strony?, Nad czym warto pracować odnośnie współpracy w klasie? Dlaczego współpraca między sektorami edukacji i pracy są aktualnie ważna? Na spotkaniach indywidualnych, uczniowie pracowali na e-kwestionariuszach określając swój Indywidualny Profil Zawodowy. Rozmowy dotyczyły także wstępnych planów edukacyjnych i służyły odpowiedzi na pytanie: Ile już wiem o sobie, a czego chciałabym/chciałbym się dowiedzieć?
Warsztaty grupowe oraz indywidualne rozmowy doradcze odbywały się w ramach projektu Uczeń z pasją – lata 2017-2019
Miasto Poznań wspólnie z Partnerem – Narodowym Forum Doradztwa Kariery realizowało projekt „Uczeń z pasją – kompleksowe wsparcie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w wyborze optymalnych ścieżek edukacyjnych i zawodowych”. Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 –2020 w ramach Poddziałania 8.1.4 Kształcenie ogólne w ramach ZIT dla MOF Poznania.
Działania doradcze wynikające z projektu, z powodzeniem kontynuowane są w roku szkolnym 2020/2021 w formie tradycyjnej i zdalnej. W planach szkoły są następujące działania: Cykl warsztatów rozwijających techniki skutecznego uczenia się, Cykl warsztatów rozwijających przedsiębiorczość, Dni Kariery oraz intensywne doradztwo, cocahing karier w maju i czerwcu (szczególna pomoc przy wyborze i rekrutacji do szkół ponadpodstawowych).
Koordynator działań w szkole: Monika Christoph