Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu

Szkoła na co dzień

XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek 17.XI.2023r obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasi szkolni Egzaminatorzy Amelka i Karol z klasy 8b przeprowadzili w klasach IV – VIII egzamin z tabliczki mnożenia. W klasach trzecich egzamin przeprowadziły uczennice klasy 8a w składzie: Justyna, Maria, Oliwia i Nicole.

W naszej szkole przepytano ze znajomości tabliczki mnożenia około 300 osób.

Certyfikaty Eksperta Tabliczki Mnożenia otrzymały osoby, które w najkrótszym czasie i bezbłędnie rozwiązały przydzielone zadania.

Drzwi sal lekcyjnych klas 1B,1D,2D,3A,3B,3C,3D,4A,4B,5B,6A,6B, 6C,7A zostały pięknie ozdobione.
Klasy 1-3 dostały za swoją pracę słodkie podziękowanie. Klasy 4-7 otrzymały pochwały dla całej klasy za zaangażowanie w obchody XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy !!! Widzimy się za rok !!!

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Naszej szkole trwały trzy dni.

10. 11. 2023 z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości w ramach corocznej akcji „Szkoła do hymnu” został wspólne odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego.

11.11.2023 reprezentacja szkoły, poczet sztandarowy dumnie brali udział w obchodach Święta Niepodległości na Swarzędzkim Rynku.

13.11.2023 uczniowie wzięli udział w apelu, przygotowanym przez uczniów klas IIa i IIb dla klas 1-3 oraz uczniów klasy VIIa dla klas 4-8. Słuchając patriotycznych pieśni i wierszy, oddaliśmy się refleksji nad historią naszego kraju.

https://fb.watch/ojqycWIbyX/

„Dobrze Cię widzieć”

W piątek 27.10.2023 do Naszej szkoły przybyli uczniowie klas I ze wszystkich szkół Miasta i Gminy Swarzędz, żeby wspólnie nauczyć się zasad bezpiecznego poruszania się na drodze oraz otrzymać odblaskowe kamizelki. Uroczystość prowadzili uczniowie klasy 3c i 3d. Nasi goście: przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Policji, Urzędu Miasta wyjaśnili pierwszoklasistom jak ważne jest noszenie odblasków.

Ślubowanie klas pierwszych

25 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im.Królowej Jadwigi w Swarzędzu. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze i są sprawni fizycznie. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie ołówkiem przez Dyrektor Szkoły Panią Marlenę Adolp. Pierwszaki głośno i z przekonaniem ślubowały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

Spotkanie z autorką książek dla dzieci

25.10. 2023 klasy trzecie wzięły udział w spotkaniu ze znaną i cenioną autorką książek dla dzieci Panią Renatą Piątkowską. Książki pisarki znajdują się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom”. Uczniowie mieli możliwość posłuchania historii powstania utworów tj. Przygoda ma kolor niebieski, Nie ma nudnych dni, Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza.

„Święto drzewa”

Corocznie 10 października obchodzimy zainicjowane przez Klub Gaja  „Święto drzewa”. Tego dnia w całym kraju w intencji pokoju dzieci sadzą drzewa. 

W naszej szkole ramach obchodów uroczystości,  uczniowie klasy piątej przygotowali dla  klas pierwszych przedstawienie. Jego celem było ukazanie piękna pospolitych gatunków drzew, poznanie ich cech charakterystycznych oraz przypomnienie znaczenia drzew dla człowieka i  podkreślenie konieczności  dbania o przyrodę. Na koniec zaprezentowali i zachęcali  do wspólnego tańca w rytm piosenki „Szyszunia dance”.

Alicja Borowicz, Agnieszka Kotecka

„Roślinne osobliwości poznańskiego

Ogrodu Botanicznego”

W poniedziałek 2.10.2023 uczniowie klas piątych a, b, c z wychowawcami i opiekunami wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „W pogoni za pięknem natury”.

Uczniowie wraz z przewodnikiem odbyli „podróż” po najciekawszych miejscach Ogrodu. Zwiedzanie rozpoczęło się od zapoznania młodzieży
z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego miejsca. Zainteresowani dowiedzieli się m. in., że ten liczący ponad 100 lat park w Poznaniu skrywa w sobie niesamowite piękno przyrody, które reprezentowane jest przez ponad 7 tysięcy gatunków roślin z całego świata na 22 ha powierzchni.

Młodzież udała się w podróż na odległe kontynenty. W interesujący sposób przewodnik opowiadał im o roślinach, które kolejno były oglądane. Podziwiano piękne okazy roślin, drzew, krzewów, np. ryż siewny, dalie, metasekwoję chińską, cedr atlaski, mamutowiec olbrzymi, wawrzyn szlachecki (laur), kasztanowiec z jadalnymi kasztanami. Kolejnym etapem zwiedzania była wędrówka po szlaku górskim i oglądanie stref roślinności występujących w górach.Spacer ten wzbudził wiele emocji i bardzo spodobał się uczniom. Ogród dostarczył niesamowitych doznań wzrokowych i zapachowych.Poprzez udział w wyjeździe do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu uczniowie w sposób praktyczny utrwalili kluczowe kompetencje z przedmiotów przyrodniczych.

Strefa relaksu czyli szkolne „Atelier pod wolnym niebem”.

Dziś, 11 października 2023 r., miało miejsce otwarcie Strefy Relaksu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. Wydarzenie to odbyło się w obecności Marian Szkudlarek – Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, zastępcy burmistrza Tomasza Zwolińskiego, sekretarz Agaty Kubackiej, pracowników szkoły, uczniów i zaangażowanych rodziców.

Projekt zrealizowany w ramach grantu Razem w klasie Fundacji Szkoła z Klasą, w terminie od stycznia 2023 r. do października 2023 r. Nasz projekt koncentrował się na stworzeniu przyjaznej przestrzeni, w której każdy uczeń bez względu na pochodzenie i doświadczenia, może pielęgnować swoje talenty i wyrównywać szanse rozwoju. Na terenie szkoły stworzyliśmy strefę relaksu, wyposażoną w hamaki, leżaki i pufy oraz scenę na plenerowe zajęcia i ekspozycje twórczości uczniów. Ta artystyczna przestrzeń ma sprzyjać wielokulturowości, otwartości, budowaniu humanizmu

i dialogu, łagodzeniu konfliktów oraz wewnętrznej refleksji i uczenia się bycia razem. Wymarzony zakątek relaksu ma stać się innowacyjnym środowiskiem mądrej edukacji.

Światowy Dzień Uśmiechu 06.10.2023

Corocznie Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października.
Pomysłodawcą tego święta był twórca znaczka „smiley’a” Harvey Ball a kontynuatorami idei jesteśmy My. Dlatego dziś SU rozdał wszystkim swoją, najlepszą wersje uśmiechu.

Wycieczka do Torunia 04.10.2023

Klasy : 3c i 3d wyjechały na wycieczkę do Torunia.
Zwiedziły starówkę, ruiny zamku, kościoły, dom Mikołaja Kopernika. Sprawdziły czystość swojego sumienia przy Krzywej Wieży. Odwiedziły fontannę Flisaka, osiołka oraz podrapały za uchem psa  Filusia.
W planetarium przeżyły niezwykłą przygodę oglądając gwiazdozbiory i planety.
Poznały także tajniki wypieku toruńskich pierników w Żywym Muzeum Piernika.

Skip to content