Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu

Szkoła na co dzień

Pasowanie na czytelnika

30 kwietnia 2024 r. w bibliotece szkolnej klas I-IV odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas  pierwszych czyli uroczyste przyjęcie do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli  przyrzeczenia, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klas: 3c, 4a, 5c, 6c i 7b przebranych za krasnale, literki i postacie ze znanych bajek. Występujący przybliżyli  pierwszakom świat bajek i baśni. Uczniowie klas starszych przygotowali także bajkowe zagadki, które sprawdziły znajomość alfabetu, bohaterów baśni i bajek. Pierwszoklasiści dowiedzieli się także jak dbać o książki. Złożyli także uroczyste przyrzeczenie oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uroczystego spotkania wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego zaśpiewania piosenki o bibliotece oraz do wspólnego zdjęcia.

Udział przedstawicieli Dwójki w konferencji „Praktyka w praktyce. Wybieram szkołę ponadpodstawową” organizowanej przez CWRKDiZ. Uczniowie klas 8 pamiętajcie „Nie ma złych szkół, są tylko złe wybory”

Zajęcia z pasjonatem przyrody

Kogo można spotkać nad swarzędzkim jeziorem, a kogo nad Cybiną.? Który ptak jest najlepszy w migracji, a który podrzuca innym swoje jajka.? Dzisiaj uczniowie klasy 3c oraz 2e mięli możliwość uzyskania odpowiedzi na te i inne pytania.

A to wszystko za sprawą spotkania z pasjonatem przyrody Panem Janem Niewiadomskim, który opowiedział uczniom o ptakach Swarzędza i okolic.Uczniowie mięli także stworzoną możliwość posłuchania odgłosów ptaków, obejrzenia wielu zdjęć wykonanych przez dzisiejszego gościa, przymierzenia stroju do kamuflażu oraz zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi ptaków przebywającym na terenie Swarzędza i okolic .

Spotkanie ze stewardessą

W klasie 6a i 8b zrealizowano zajęcia z praktykantką Nicole, która jest stewardessą w liniach lotniczych Enter air, a poza tym absolwentką naszej szkoły(gimnazjum) Opowiadała o trudnych wyborach drogi zawodowej, o tym że zawsze warto marzyć i się nie poddawać

1a i 1b w Starej Chacie u kowala

9 kwietnia uczniowie klasy 1a i Ib wybrali się na wycieczkę do Agroturystyki „Stara chata u kowala” w Kluczewie. Wycieczka miała nie tylko cel rozrywkowy, ale także edukacyjny. Dzieci oprócz zabaw podwórkowych mieli okazję zobaczyć na żywo zwierzęta wiejskie tj. krowa, koza czy króliki. Dzieci zwiedziły również starą chatę, w której znajdowały się m.in. różne sprzęty i zabawki z dawnych czasów. Atrakcją, która budziła wielkie zainteresowanie był pokaz wykuwania podkowy oraz przejażdżka na przyczepie traktora. Na koniec dzieci mogły zjeść pyszną kiełbaskę z ogniska. Wycieczka na na długo zostanie w ich pamięci.

Nowe Horyzonty

Po obejrzeniu ostatniego z filmów w tegorocznym programie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”, klasy 4b i 4c testowały Poznański Szlak Legend

3c i 3d w Folwarku w Hermanowie

O5.04.2024 klasy 3c i 3d pojechały na wycieczkę do Folwarku Konnego w Hermanowie spędzić trochę czasu na łonie natury. Atrakcji był wiele : zwiedzanie stajni, przejazd bryczką, tańce, warsztaty plastyczno- techniczne, spacer i czas wolny na placu zabaw.

Uczniowie w Poznaniu

4 kwietnia uczniowie z klas Id, Ie oraz IId pojechali na przedstawienie teatralne pt. „Polskie miasta w baśni i legendzie” przygotowane przez Teatr Współczesny z Krakowa. Spektakl przybliżył dzieciom wiedzę na temat największych miast w Polsce m.in. Krakowa, Warszawy, Poznania, Torunia…Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało.

Sprzątanie terenu wokół Jeziora Swarzędzkiego

22 marca Światowy Dzień Wody

„ Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (…)” Antoine de Saint Exupery .

22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto to zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. W tym roku klasa 2A dołączyła do obchodów tego dnia wraz z PAH.

Wiosenne porządki SU…

Rozkwitamy na wiosnę i zamieniamy elektrograty na kwiaty…

Kosmiczne powitanie Wiosny w Teatrze Animacji w Poznaniu.

3.. 2.. 1.. Start! Klasy: 1a i 1b poleciały z aktorami w KOSMOS i stanęły oko w oko ze swoimi marzeniami.21 marca uczniowie klasy 1a i 1b byli świadkami wielkiego wydarzenia; wyjątkowego lotu w nieznane zakątki naszej galaktyki. Misja podboju wszechświata okazuje się jednak podróżą o zupełnie innym znaczeniu – i to innym dla każdego z bohaterów tej opowieści.. „Podróż nie z tej ziemi” to przygoda pełna emocji, ze szczyptą astronomicznych ciekawostek.

„Przyjaźń Bez Granic”

Zajęcia „Przyjaźń Bez Granic” – Warsztaty Inkluzywnosci, prowadzone przez uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jana Kantego w Poznaniu.

Fundacja Funta Kłaków warte

W szkole została przeprowadzona zbiórka dla fundacji Funta kłaków warte. Uczniowie mają wielkie serca, radość zwierzaków była wielka.

To jest kino.

Filmy sferyczne – niezwykłe emocje, nieznany dotąd świat w sferycznym kinie pod kątem 360º.

Pierwszaki w Teatrze Animacji

We wtorek 5 marca klasy Ic i Id wybrały się do Teatru Animacji w Poznaniu. Obejrzały tam spektakl pt. „A niech to Gęś kopnie!”, który przypomniał im o wielkiej sile przyjaźni oraz szczęściu, które można spotkać również wtedy, kiedy najmniej się go spodziewamy.

Tłusty czwartek

Klasa 3c pozostała wierna tradycji, nie mogła oprzeć się pokusie i nie zjeść najsmaczniejszych pączków na świecie. Tradycyjnie wykonanych specjalnie dla nich przez cukiernię Dolce Papi.

32 Finał WOŚP

Dwójka zawsze gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy przy Swarzędzki Sztab WOŚP. Sie ma !

Warsztaty o Zdrowym żywieniu w klasach 1-4

Wycieczka do Teatru Animacji w Poznaniu

19.01.2024 klasy 3c i 3d pojechały do Teatru Animacji w Poznaniu na przedstawienie pt: Ja , bałwan. Spektakl pokazał uczniom piękną lekcje przyjaźni, oddania i walkę o spełnianie swoich marzeń.

Ach, co to był za bal

15. 01. 2024 wszystkie klasy 1-3 wzięły udział w baliku karnawałowym. Były tańce, śpiewy, integracja klas słowem super zabawa przy muzyce i niesamowitej wodzirejce.

Kolędowanie polsko- angielskie

18. 12. 2023 odbyło się kolędowanie językowe dla klas 1-3. Wprowadziło nas to w atmosferę świąteczną. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i cudowne wykonie kolęd i piosenek świątecznych.

Kolędowanie w 1b

13 grudnia klasa 1b kolędowała przy wspólnym, świątecznym stole. Dzieci zaprezentowały swoje talenty aktorskie a Antonii zagrał na pianinie. Były też wspólne życzenia.

Jasełka w 1a

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Ludzie sobie bliscy gromadzą się przy wspólnym stole, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. W szkole także jest to okres wyjątkowy. Dzieci z wielkim wzruszeniem ubierają choinki w klasach, własnoręcznie wykonują ozdoby,biorą udział w wyzwaniach świątecznych i z niecierpliwością czekają na wigilie klasowe. Aby podkreślić wyjątkowy charakter okresu bożonarodzeniowego uczniowie klasy I a wystawili Jasełka,na które zaprosili swoich rodziców.

Warsztaty bożonarodzeniowe

Klasy 1a, 1b, 3d wzięły udział w świątecznych warsztatach w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki. Podczas warsztatów uczniowie wykonali kolorowe choinki z włóczki.

Warsztaty piernikowe

W SP2 czuć nie tylko zapach ale i smak świąt. Piernikowe choinki były przepyszne.

Laboraki

Uczniowie klas 1-3 biorą udział w zajęciach chemicznych realizowanych w ramach Projektu Laboraki. Raz w miesiącu uczniowie mogą sprawdzić : Czy to czary czy nauka ?

Wycieczka do Marzymięty

Klasa 1 a i 1 b wzięła udział w wycieczce do Marzymięty. Uczniowie samodzielnie wykonali świąteczne mydełka, pomogli Mikołajowi w poszukiwaniu zgubionych prezentów,nakarmili alpaki. Po wypiciu ciepłej herbaty i zjedzeniu cukrowej waty szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Uczniowie poczuli zbliżające się święta.

PEŁNA  MISKA  DLA  SCHRONISKA
Z okazji Dnia Kundelka w naszej szkole przeprowadzona została akcja pod hasłem „Pełna miska dla schroniska”. Zebraną karmę, ręczniki, kocyki, zabawki, a nawet ubrania dla zwierząt zostały przekazane schronisku w Skałowie.

Kreatywne zajęcia w 3d

Kiedyś tętniło w nich życie, dziś zamki lub ich ruiny są pamiątką naszej historii. Uczniowie klasy 3d w celu utrwalenia zdobytej wiedzy wykonali wspólnie z rodzicami przepiękne zamki.

XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek 17.XI.2023r obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasi szkolni Egzaminatorzy Amelka i Karol z klasy 8b przeprowadzili w klasach IV – VIII egzamin z tabliczki mnożenia. W klasach trzecich egzamin przeprowadziły uczennice klasy 8a w składzie: Justyna, Maria, Oliwia i Nicole.

W naszej szkole przepytano ze znajomości tabliczki mnożenia około 300 osób.

Certyfikaty Eksperta Tabliczki Mnożenia otrzymały osoby, które w najkrótszym czasie i bezbłędnie rozwiązały przydzielone zadania.

Drzwi sal lekcyjnych klas 1B,1D,2D,3A,3B,3C,3D,4A,4B,5B,6A,6B, 6C,7A zostały pięknie ozdobione.
Klasy 1-3 dostały za swoją pracę słodkie podziękowanie. Klasy 4-7 otrzymały pochwały dla całej klasy za zaangażowanie w obchody XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy !!! Widzimy się za rok !!!

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Naszej szkole trwały trzy dni.

10. 11. 2023 z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości w ramach corocznej akcji „Szkoła do hymnu” został wspólne odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego.

11.11.2023 reprezentacja szkoły, poczet sztandarowy dumnie brali udział w obchodach Święta Niepodległości na Swarzędzkim Rynku.

13.11.2023 uczniowie wzięli udział w apelu, przygotowanym przez uczniów klas IIa i IIb dla klas 1-3 oraz uczniów klasy VIIa dla klas 4-8. Słuchając patriotycznych pieśni i wierszy, oddaliśmy się refleksji nad historią naszego kraju.

https://fb.watch/ojqycWIbyX/

„Dobrze Cię widzieć”

W piątek 27.10.2023 do Naszej szkoły przybyli uczniowie klas I ze wszystkich szkół Miasta i Gminy Swarzędz, żeby wspólnie nauczyć się zasad bezpiecznego poruszania się na drodze oraz otrzymać odblaskowe kamizelki. Uroczystość prowadzili uczniowie klasy 3c i 3d. Nasi goście: przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Policji, Urzędu Miasta wyjaśnili pierwszoklasistom jak ważne jest noszenie odblasków.

Ślubowanie klas pierwszych

25 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im.Królowej Jadwigi w Swarzędzu. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze i są sprawni fizycznie. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie ołówkiem przez Dyrektor Szkoły Panią Marlenę Adolp. Pierwszaki głośno i z przekonaniem ślubowały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

Spotkanie z autorką książek dla dzieci

25.10. 2023 klasy trzecie wzięły udział w spotkaniu ze znaną i cenioną autorką książek dla dzieci Panią Renatą Piątkowską. Książki pisarki znajdują się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom”. Uczniowie mieli możliwość posłuchania historii powstania utworów tj. Przygoda ma kolor niebieski, Nie ma nudnych dni, Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza.

„Święto drzewa”

Corocznie 10 października obchodzimy zainicjowane przez Klub Gaja  „Święto drzewa”. Tego dnia w całym kraju w intencji pokoju dzieci sadzą drzewa. 

W naszej szkole ramach obchodów uroczystości,  uczniowie klasy piątej przygotowali dla  klas pierwszych przedstawienie. Jego celem było ukazanie piękna pospolitych gatunków drzew, poznanie ich cech charakterystycznych oraz przypomnienie znaczenia drzew dla człowieka i  podkreślenie konieczności  dbania o przyrodę. Na koniec zaprezentowali i zachęcali  do wspólnego tańca w rytm piosenki „Szyszunia dance”.

Alicja Borowicz, Agnieszka Kotecka

„Roślinne osobliwości poznańskiego

Ogrodu Botanicznego”

W poniedziałek 2.10.2023 uczniowie klas piątych a, b, c z wychowawcami i opiekunami wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „W pogoni za pięknem natury”.

Uczniowie wraz z przewodnikiem odbyli „podróż” po najciekawszych miejscach Ogrodu. Zwiedzanie rozpoczęło się od zapoznania młodzieży
z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego miejsca. Zainteresowani dowiedzieli się m. in., że ten liczący ponad 100 lat park w Poznaniu skrywa w sobie niesamowite piękno przyrody, które reprezentowane jest przez ponad 7 tysięcy gatunków roślin z całego świata na 22 ha powierzchni.

Młodzież udała się w podróż na odległe kontynenty. W interesujący sposób przewodnik opowiadał im o roślinach, które kolejno były oglądane. Podziwiano piękne okazy roślin, drzew, krzewów, np. ryż siewny, dalie, metasekwoję chińską, cedr atlaski, mamutowiec olbrzymi, wawrzyn szlachecki (laur), kasztanowiec z jadalnymi kasztanami. Kolejnym etapem zwiedzania była wędrówka po szlaku górskim i oglądanie stref roślinności występujących w górach.Spacer ten wzbudził wiele emocji i bardzo spodobał się uczniom. Ogród dostarczył niesamowitych doznań wzrokowych i zapachowych.Poprzez udział w wyjeździe do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu uczniowie w sposób praktyczny utrwalili kluczowe kompetencje z przedmiotów przyrodniczych.

Strefa relaksu czyli szkolne „Atelier pod wolnym niebem”.

Dziś, 11 października 2023 r., miało miejsce otwarcie Strefy Relaksu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. Wydarzenie to odbyło się w obecności Marian Szkudlarek – Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, zastępcy burmistrza Tomasza Zwolińskiego, sekretarz Agaty Kubackiej, pracowników szkoły, uczniów i zaangażowanych rodziców.

Projekt zrealizowany w ramach grantu Razem w klasie Fundacji Szkoła z Klasą, w terminie od stycznia 2023 r. do października 2023 r. Nasz projekt koncentrował się na stworzeniu przyjaznej przestrzeni, w której każdy uczeń bez względu na pochodzenie i doświadczenia, może pielęgnować swoje talenty i wyrównywać szanse rozwoju. Na terenie szkoły stworzyliśmy strefę relaksu, wyposażoną w hamaki, leżaki i pufy oraz scenę na plenerowe zajęcia i ekspozycje twórczości uczniów. Ta artystyczna przestrzeń ma sprzyjać wielokulturowości, otwartości, budowaniu humanizmu

i dialogu, łagodzeniu konfliktów oraz wewnętrznej refleksji i uczenia się bycia razem. Wymarzony zakątek relaksu ma stać się innowacyjnym środowiskiem mądrej edukacji.

Światowy Dzień Uśmiechu 06.10.2023

Corocznie Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października.
Pomysłodawcą tego święta był twórca znaczka „smiley’a” Harvey Ball a kontynuatorami idei jesteśmy My. Dlatego dziś SU rozdał wszystkim swoją, najlepszą wersje uśmiechu.

Wycieczka do Torunia 04.10.2023

Klasy : 3c i 3d wyjechały na wycieczkę do Torunia.
Zwiedziły starówkę, ruiny zamku, kościoły, dom Mikołaja Kopernika. Sprawdziły czystość swojego sumienia przy Krzywej Wieży. Odwiedziły fontannę Flisaka, osiołka oraz podrapały za uchem psa  Filusia.
W planetarium przeżyły niezwykłą przygodę oglądając gwiazdozbiory i planety.
Poznały także tajniki wypieku toruńskich pierników w Żywym Muzeum Piernika.

Skip to content